top of page

Halikarnas Balıkçısı

"Akdeniz’in geceleri diğerlerine nazaran daha koyu, daha derindir. Yıldızlar ise öylesine yakın ki,

sanki elinizi uzatsanız dokunabilirsiniz."

HALİKARNAS BALIKÇISI [Yazar - Araştırmacı 1945]

"Homeros’un menekşe ya da şarap rengiyle tasvir ettiği Akdeniz’de, derin mavi ve mor tonlarının

iç içe geçtiği, çivit mavisi bir renk cümbüşüne tanık olacaksınız."

AZRA ERHAT [Yazar - Arkeolog, 1962]

Mavi Yolculuk
1945'ten Beri Süregelen Olağanüstü Bir Akdeniz Macerası

​1945 ilkbaharında, Ankara’daki Milli Eğitim Bakanlığı Yabancı Diller Çeviri Dairesi Başkanı Sabahattin Eyüboğlu, tarihi bir mektup alır. Bu, Mavi Yolculuk’a ilk davettir.

Yazar ve araştırmacı Cevat Şakir Kabaağaçlı, bu daveti ile arkadaşlarını dünyanın Yedi Harikasından biri olan Mausolos’un Mezar’ının bulunduğu, Hafta Dergisi’nin 13 Nisan 1925 tarihli sayısında yayımlanan bir makalesinden dolayı aldığı 3 yıllık sürgün cezası sonucu geldiğinde aşık olduğu ve sonrasında yerleştiği eski Halikarnas Bodrum’a çağırır. Bu davetin amacı, bölgenin güzelliğini, tarihi önemini ve arkeolojik harikalarını sergilemek ve antik mirası temsil eden yerel efsaneleri paylaşmaktır.

Ancak, ana karaya doğrudan araba yolu bağlantısı olmayan Türkiye’nin güneybatı kıyısının sonunda yer alan küçük Bodrum kasabasına yolculuk, zorlu bir meydan okumaktır. Bu engeli aşmak için, Cevat Şakir’in arkadaşı, sünger ve ahtapot avcısı Paluko, bir çözüm geliştirir. Yük ve sünger balıkçılığı için kullandığı, “Macera” adlı Gulet’ini yolcu taşımaya elverişli hale dönüştürür, misafirleri İzmir’den almak için hazırlar.

İzmir’den Bodrum’a yelken açan Macera’ın yolcu listesinde Türk entelektüelleri Sabahattin Eyüboğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Erol Güney, Fuad Ömer Keskinoğlu ve Necati Cumalı vardır.

Başlangıçta, 1945’te olağanüstü bir keşif olarak başlayan bu benzersiz deniz yolculuğu, zamanla coğrafi sınırları aşan güzel bir gelenek haline geldi ve Türk entelektüellerine deniz kültürünü tanıttı, Anadolu’nun zengin tarihi ve arkeolojik hazinelerini keşfetmeye yönlendirdi.
 

Bu maceralı yolculuk, Mavi Yolculuk olarak tescillendi ve Türk entelektüellerinin Cevat Şakir'e verdikleri Halikarnas Balıkçısı unvanı sonsuza kadar yaşayacak.

 

[Mavi Yolculuk deyimini ilk olarak Cemil Meriç 1960'lı yıllarda yayımlanan eserlerinde kullanmıştır. Daha sonra, Arkeolog yazar Azra Erhat 1962 yılında, bir Gezi Rehberi niteliğindeki Mavi Yolculuk eserini yayımladı.]

Bugün, Halikarnas Balıkçısı’nın izinde, ideal Her Şey Dahil Mavi Yolculuk tatilinizi planlama sanatını mükemmelleştirmek için Mavi Yol tur operatörleri birbirleriyle yarışıyorlar.

Cevat Sakir, Bodrum yılları.webp

Cevat Şakir, Bodrum Yılları

Cevat Şakir ve Kaptan Paluko

Azra Erhat ve Cevat Şakir

Geleneksel Gulet Yat

Türk Gulet’i, Türkiye’nin denizcilik mirasından doğan bir şaheser, pratikliği ve geleneksel yapısı mavi yolculuğun özünü tanımlayan rahat bir zarafetle sorunsuz bir şekilde birleştirir. Mütevazı bir balıkçılık ve kargo gemisi olarak köklerinden gelişen Gulet, şimdi geniş güverte alanı ile karakterize edilen belirgin bir profile sahiptir.

Bodrum, Bozburun, Marmaris ve İstanbul Tuzla’da bulunan ünlü tersanelerde esas olarak inşa edilen bu yatlar, hem motor hem de geleneksel yelken donanıma sahip olup, modern kolaylıklarla klasik cazibenin eşsiz bir karışımını sunar. Yolcu kapasitesi boyuta göre değişir, çoğu dört ile on iki yolcu arasında konaklama imkanı sunar.

Guletlerde, yolcuların tatili, çeşitli su sporları olanakları ve eğlence seçenekleriyle tamamlanır. Teknenin içindeki modern konforlar, yolcular ve mürettebat arasında sıcak bir ilişki geliştirerek herkes için rahat ve keyifli bir atmosfer sağlar.

Mavi Yolculuk operatörleri, özel gruplar için sabit rotalarda Mavi Yolculuk tatilleri konusunda uzmanlaşmıştır ve Her Şey Dahil / Tam Pansiyon / Yat+Mürettebat+Yakıt+Temizlik Hizmetleri paketleri sunarlar. Açık deniz yolcu gemilerindeki geleneksel seyahatlerin aksine, Guletler, kıyı şeridindeki tenha ve çoğu zaman dokunulmamış koylara erişim sağlar. Birçok açıdan, bir Gulet, her odanın muhteşem bir deniz manzarası sunduğu ve manzaranın her geçen an değiştiği tam hizmet veren bir otelin deneyimini somutlaştırır.

Mavi Yolculuk misafirleri, genel Gulet deneyimlerini sürekli olarak olumlu, bağımlılık yaratan ve unutulmaz olarak nitelendiriyorlar.

bottom of page